Lustrzanka Pentax K-r – obiecujący następca swojego poprzednika – K – x

Lustrzanka Pentax K-r - obiecujący następca swojego poprzednika – K – x Pentax K – r to zastępca znanego już wielu użytkownikom modelu K-x. Jego wygląd nawiązuje jednak do wyższego modelu K-7 dzięki czemu cechuje go stylistyka profesjonalnej lustrzanki. Korpus aparatu został przebudowany w wyniku czego zyskał większe gabaryty w stosunku do swojego poprzednika (125.0×97.0x68.0 mm). Jego waga wynosi 544g. Układ przycisków pozostał identyczny jak w poprzednim modelu K-x. Dzięki cienkiej okleinie imitującej skórę, którą pokryta jest część lewej ścianki oraz uchwyt aparatu, dłoń użytkownika dobrze się dopasowuje. Kolorystyka tego modelu została przygotowana w wersjach: białej, czerwonej oraz czarnej. Pentax K-r zasilany jest akumulatorem litowo – jonowym D-LI109 o pojemności 1050mAh. Do zestawu dodano ładowarkę (D-BC109). Dzięki odpowiednio wyprofilowanej komorze mieszczą się w niej 4 akumulatorki AA. Aparat współpracuje z kartami pamięci SD/SDHC. Menu aparatu pomimo tego, iż ubyło parę funkcji a parę przybyło, jest bardzo bogate co zadowoli niejednego użytkownika i pozwoli mu na uzyskanie ciekawych efektów. Podzielono je na 4 grupy zakładek: Fotografowanie, Odtwarzanie, Ustawienia i Ustawienia niestandardowe. Wyświetlacz 3 -calowy monitor TFT LCD złożony jest z 921 punktów i jest analogowy. Pozwala użytkownikowi bez problemu pracować w pełnym słońcu i umożliwia szeroki kąt widzenia (170st. w pionie i poziomie), który przydaje się w trybie Live View. Poza tym aparat Penatx K-r wyposażony jest w wizjer wbudowany z układu luster, który pokrywa około 96% pola widzenia oraz ma powiększenie 0.85x. Autofocus aparatu może korzystać z pięciu lub jedenastu punktów. Za jego działanie odpowiada czujnik SAFOX IX. Wśród funkcji specjalnych aparatu Pentax K-r użytkownik znajdzie: Krosowanie; Filtr cyfrowy; Zdjęcia HDR; Wielokrotna ekspozycja; Zdjęcia z przedziałem czasu; Ustawienie zakresu dynamicznego.

Nikon D7000 lustrzanka o bardzo dobrych osiągach i zadowalającej ergonomii

Nikon D7000 lustrzanka o bardzo dobrych osiągach i zadowalającej ergonomii Nikon D7000 jest kontynuacją swojego poprzednika Nikona D90. Użytkownik tego aparatu będzie miał do czynienia z matrycą CMOS APS-C 16.2 megapikseli oraz z nowym procesorem obróbki obrazu EXPEED 2. Zarówno jak w wyższych modelach tak i w D7000 zastosowano układ samoczynnego usuwania zanieczyszczeń z powierzchni matrycy. Wedle zapewnień producenckich przy wyższych czułościach będziemy mieli do czynienia z wyjątkowo niskim poziomem szumów. Wśród ustawień redukcji znajdują się: zwiększona, normalna (ustawienie domyślne), umiarkowana oraz wyłączona. Zakres czułości w Nikonie D7000 wynosi od ISO 100 do 6400. Robienie zdjęć dynamicznych nawet przy bardzo słabym oświetleniu będzie możliwe dzięki szybkości otwarcia migawki aż do 1/8000s. Wytrzymałość migawki wynosi 150 000 wyzwoleń. Monitor LCD 3 (rozdzielczość 920 000 punktów) pokryty jest utwardzonym szkłem, którego zadaniem jest chronić go przed zarysowaniami i zabrudzeniami. Obudowa D7000 jest magnezowa tym samym podnosi komfort pracy i zabezpiecza aparat przed zanieczyszczeniami oraz wilgocią jednocześnie dając ochronę prze uszkodzeniami mechanicznymi. Każdego z użytkowników Nikona D7000 ucieszy fakt, iż w środku kadru umieszczonych jest aż 39 pól autofokusa z 9 polami krzyżowymi, co przekłada się na pozyskiwanie perfekcyjnej ostrości w każdym miejscu w kadrze. Czujnik pomiaru ekspozycji jest nowy to matryca RGB o rozdzielczości 2016 punktów. Ponadto aparat zawiera wysokiej klasy wizjer ze szklanym pryzmatem pentagonalnym, który pokrywa około 100% kadru oraz umożliwia powiększenie około o.94x. Użytkowników z wadami wzroku ucieszy fakt, iż model D7000 posiada wbudowaną korekcję dioptrażu (od -2 do +1) oraz dający komfort pracy w okularach – wysoki punkt oczy (19.5mm). Dzięki D7000 nagramy filmy w rozdzielczości Full HD 1920 x 1080 z szybkością 24kl/s z dźwiękiem. W celu podniesienia jakości zapisanego dźwięku można podłączyć zewnętrzny mikrofon. W aparacie są dwa sloty na karty pamięci typu SD/SDHC/SDXC.

Nikon D5100 lustrzanka średniej klasy

Nikon D5100 lustrzanka średniej klasy Nikon D5100 to lustrzanka, która cieszy się pochlebnym recenzjami wśród wielu użytkowników. W aparacie mamy do czynienia z matrycą CMOS o rozmiarach 23,6 x 15,6 mm o rozdzielczości 16,2 megapikseli. Poza tym zainstalowano w niej system czyszczenia z kurzu dzięki któremu sensor wprawiony zostaje w wibracje o wysokiej częstotliwości. Maksymalna rozdzielczość obrazu jaką można uzyskać za pomocą tego aparatu to 4.928 x 3.264 pikseli. Czułości modelu D5100 mieszczą się w zakresie ISO 100 – 6.400, przy czym istnieje możliwość podbicia do ISO 25.600. Jeżeli przebywamy w ciemniejszym pomieszczeniu to szumy zaczynają być zbyt widoczne przy ISO 3.200. Nikon D5100 posiada klasyczny, wyprofilowany uchwyt, który specjalnie został pogłębiony by użytkownik miał dużą wygodę podczas trzymania sprzętu. Poza tym na tylnym panelu umieszczono pokrytą materiałem antypoślizgową matę, która służy do oparcia kciuka. Generalnie konstrukcja D5100 sprawia wrażenie solidnej oraz poręcznej. Jeżeli porównywać interfejs do innych konstrukcji tej klasy to w D5100 jest on trochę bardziej rozbudowany, przyciski są rozsadzone na całej obudowie a mimo tego pozostają w zasięgu palców. Obsługa należy do intuicyjnych, warto natomiast zwrócić uwagę na guzik „info” po wciśnięciu którego na wyświetlaczu LCD pojawia się zestawienie głównych ustawień aparatu. Znacznie przyśpiesza to obsługę aparatu tym samym pozwala na wydajniejszą pracę. Ekran w D5100 umieszczono na dwuosiowym przegubie więc uchylony jest na bok oraz obraca się w pionie co bardzo przydaje się podczas fotografowania bądź filmowania z trudnych perspektyw. W aparacie umieszczono również lampę błyskową o liczbie przewodniej 13. Ekran jakim dysponuje model D5100 to LCD TFT, przekątna w nim wynosi 3 cale i cechuje się rozdzielczością 921.000 punktów. Ekran pokryty jest dodatkową powłoką antyrefleksyjną oraz uzbrojony w regulację jasności co pozwala korzystać praktycznie w każdych okolicznościach z podglądu Live View.

Nikon D300S lustrzanka dla profesjonalistów i amatorów

Nikon D300S lustrzanka dla profesjonalistów i amatorów Nikon D300S to najbardziej zaawansowana lustrzanka tej firmy z matrycą APS – C w związku z czym budzi zainteresowanie zarówno zawodowców jak i znających tematykę amatorów. Jest to aparat, który bardzo szybko robi dobre wrażenie. Jego zwarty i solidny korpus wykonany ze stopów magnezu pokrywa przyjemna dla dłoni faktura. Grip chroni antypoślizgowa guma, jest zatem wygodny w trzymaniu tym bardziej, że umieszczono także wpustkę na trzy palce. Ergonomia oceniana jest na bardzo dobrą. Nikon D300S znajdujemy bagnet typu F, który obsługuje napęd autofokusa obiektywów bez silnika napędzającego ten system. Bagnet cechuje się dobrym oznaczeniem oraz tym, że nie sprawia użytkownikowi żadnych problemów w trakcie zmiany obiektywu. Aparat posiada 12,3 megapikselową matrycę o wymiarach 23, 6 x 15, 8 mm (format DX), którą dostosowano do podglądu na żywo oraz nagrywania filmów. Posiada ona automatyczny system czyszczenia. Czułość w D300S można zastosować od ISO 200 do ISO 3200, użytkownik może również korzystać z rozszerzonych czułości ISO 100 i ISO 6400. Wizjer oferuje 100% krycia pola widzenia aparatu co zalicza D300S do ekskluzywnej grupy lustrzanek. Obraz jaki widzi użytkownik w wizjerze jest jasny, duży i klarowny. Możliwy jest także podgląd na żywo Live View. Monitor LCD w aparacie ma 3 cale i rozdzielczość 920 tys. punków w wyniku czego widać wiele szczegółów. Lampa błyskowa cechuje się liczbą przewodnią 17 dla ISO 200 i 12 dla ISO 100. Pomimo tego, iż nie są to zbyt duże wartości to jednak możliwe jest doświetlenie większości scen. Szybkość aparatu jest imponująca – zaraz po włączeniu jest gotowy do pracy. Zdjęcia seryjne według zapewnień producenta można wykonywać z prędkością 7kl/s i nie jest potrzebne do tego dodatkowe zasilanie w postaci pionowego gripu MB – D10. Użytkownik może nagrywać filmy w najwyższej jakości 1280 x 720 pikseli z prędkością 24kl/s korzystając jednocześnie z pomiaru ostrości opartego na zasadzie detekcji kontrastu.

Nikon D3S profesjonalna lustrzanka odpowiedzią dla wymagających użytkowników

Nikon D3S profesjonalna lustrzanka odpowiedzią dla wymagających użytkowników Nikon D3S to ekskluzywna lustrzanka która jest odpowiedzią na potrzeby profesjonalistów. Aparat cechuje nienaganna szybkość działania oraz wydajny tryb zdjęć seryjnych. Budowa Nikona D3S pokazuje z jaką klasą użytkownik ma do czynienia. Staranność w wykonaniu, solidność, zwarte body wykonane ze stopów magnezu oraz dobrze spasowane elementy sprawiają, że pierwsze wrażenie jest znakomite. Świetnie wyprofilowany grip przekonuje, że aparat nawet w spoconej dłoni jest bezpieczny. Bez wątpienia jest to też zasługa wpustki na koniuszki palców. Pod względem ergonomii D3S uchodzi za jeden z bardziej dopracowanych aparatów na rynku. W aparacie zastosowano matrycę CMOS (36 x 23,9 mm) o rozdzielczości 12,87 megapikseli, którą dostosowano do podglądu na żywo oraz nagrywania filmów. Producenci zapewniają ,że pod wpływem przeprojektowanej matrycy Nikon D3S umożliwia pracę na zakresie czułości ISO 200 do ISO 12800 rozszerzony o ISO 100 i ISO Hi 1, Hi 2, Hi 3 (Hi 3 odpowiada czułości ISO 102400). W aparacie umieszczono pryzmat pentagonalny, powiększenie wynosi 0,7x zaś punkt oczny dla – 1 dioptrii 18 mm. Obraz jaki widzi użytkownik w wizjerze jest jasny, klarowny oraz duży. D3S nie posiada wbudowanej lampy błyskowej. Użytkownik może korzystać z kreatywnego systemu oświetlania CLS dzięki któremu możliwe jest zdalne wyzwalanie dedykowanych lamp błyskowych. Ekran LCD z matrycą TFT ma 3 cale i rozdzielczość 921 tys. Punktów (VGA). Dzięki takiej rozdzielczości zostaną ocenione szczegóły, głębia ostrości oraz wielkość szumu. W lustrzankach Nikona na tarczy wokół spustu migawki umieszczono włącznik podświetlana górnego. W aparacie D3S mamy do czynienia z dwoma gniazdami na karty typu CF obsługujące standard UDMA. Producent zapewnia, że D3S wykonuje zdjęcia seryjne z prędkością 9kl/s w formacie FX oraz 11kl/s w formacie DX. Aparat korzysta z modułu autofokusa Multi – CAM 3500 FX, który daje do dyspozycji użytkownikowi 51 punktów wśród których 15 to czujniki krzyżowe.