Olympus PEN E-PL1 spełniający oczekiwania kompakt z wymienną optyką

Olympus PEN E-PL1 spełniający oczekiwania kompakt z wymienną optyką Olympus PEN E-PL1 to aparat, który łączy w sobie zarówno nowoczesne rozwiązania technologiczne jak i wzornictwo, które nawiązuje do lustrzanek z lat siedemdziesiątych. Aparat występuje w systemie Mikro Cztery Trzecie. Aparat wyposażony jest w matrycę typu Hi-Speed Live MOS o rozdzielczości 12.3 megapikseli. Migawka szczelinowa sterowana jest elektronicznie, nastawienie czujnika odbywa się w zakresie od 60 sekund do 1/2000 sekundy. Obraz przetwarzany jest za sprawą procesora TruePic V. Zakres ustawień czułości wynosi od ISO 100 do ISO 3 200. Jeżeli jesteśmy poniżej ISO 400 to jakość obrazu mamy bardzo wysoką natomiast powyżej ISO 1600 szumy są już wyraźne ale ich struktura w sposób znaczący nie wpływa na efekt końcowy. Dzięki standardowi Mikro Cztery Trzecie użytkownik ma do dyspozycji imponująco powiększającą się kolekcję obiektywów systemowych produkowanych prze Olympusa oraz Panasonic. W zestawie z korpusem E-PL1 znajdziemy ekonomiczną wersję standardowego zooma M. Zuiko Digital ED 14-42 mm f/3.5-5.6 L. Wyświetlacz cechuje przekątna 2.7 cali o rozdzielczości 230 tysięcy punktów. Aparat nie ma wbudowanego wizjera w wyniku czego kadrowanie odbywa się po przez wyświetlacz LCD bądź też za pomocą zewnętrznego, elektronicznego celownika VF-2. Miłośnicy nowych aparatów Olympusa wiedzą, iż ich cechą charakterystyczną jest dostęp do rozbudowanej palety filtrów i efektów, które pozwalają na szybką edycję zdjęcia w aparacie. Nagrywanie filmów E-PL1 w odbywa się w rozdzielczości HD z dźwiękiem stereo (1 280×720 pikseli przy 30 kl/s). Nagrany materiał zapisuje się w formacie AVI. W zależności od wybranej rozdzielczości maksymalna długość nagrania zostaje ograniczona do 7 lub 14 minut. Sensor w trybie filmowym pracuje w zakresie czułości ISO 200 – ISO 1 600. Aparat wizualnie prezentuje się dobrze, dominują w nim linie proste, zaś konstrukcja ma charakter typowo kompaktowy i zwarty. Użytkownik ma do wyboru kilka wariantów kolorystycznych, m.in. biały, czerwony i czarny.

Olympus PEN E – P3 najmocniejszym spośród aparatów kompaktowych typu PEN

Olympus PEN E – P3 najmocniejszym spośród aparatów kompaktowych typu PEN Olympus PEN E – P3 to jak sugerują producenci jeden z najmocniejszych kompaktów typu PEN. Kompakt wykonany jest z tworzywa sztucznego, wykończenia to metalowe akcenty, które dobrze dopasowano do całości. Szkielet aparatu cechuje sztywność w związku z czym użytkownik nie będzie narzekał na skrzypienia czy też trzaski podczas użytkowania sprzętu. Matryca typu Live MOS (rozmiar 4/3 cala) o rozdzielczości 12,3 Mpix. jest dobrze znana miłośnikom PEN-ów. Czujnik wraz z procesorem obrazu TruePic VI sprawiają że użytkownik zyskuje możliwość korzystania z nastaw ISO w przedziale od ISO 200 do ISO 12.800. Dzięki migawce cyfrowej aparat oferuje szeroki wachlarz czasów otwarcia – od 1/4.000 s do 30 minut. Można również fotografować z czułością ISO 1.600 a nie popsuje to jakości zdjęcia. Niestety przy wyższych wartościach ilość szumów może być już kłopotliwa jednak należy pamiętać, że użyteczne w dalszym ciągu bywają wartości aż do ISO 6.400. Olympus PEN – E jest zgodny z optyką systemu Mikro Cztery Trzecie w związku z czym można podłączyć do niego obiektywy na bagnecie m4/3 Olympusa i Panasonica, zaś przy użyciu specjalnych adapterów użytkownik podłączy dodatkowo szkła innych producentów. Do dodatkowych usprawnień aparatu należy zaliczyć System czyszczenia matrycy z kurzu i pyłu (Supersonic Wave Filter). E – P3 cechuje duży i czytelny wyświetlacz OLED o 3 – calowej przekątnej i rozdzielczości 614.000 punktów. Aparat nie posiada wbudowanego wizjera ale słynie z szybkości, gdyż praktycznie w sekundę po włączeniu przycisku ON/OFF model jest gotowy do działania. Wśród nowości od strony automatyki wymienić należy dodanie kolejnych filtrów artystycznych oraz lekką przebudowę programów. Użytkownik ma do wyboru: Tryb ART; Tryb iAuto; Tryb SCN oraz Tryb filmowania. Niejeden miłośnik PEN-ów wie, iż pakiet filtrów artystycznych to jedna z mocniejszych storn tych modeli.

Olympus XZ – 1 designerski aparat kompaktowy

Olympus XZ – 1 designerski aparat kompaktowy Olympus XZ – 1 to aparat, który zadowoli osoby chcące użytkować kieszonkowy kompakt o przyjemnym dla zmysłu designie. Producenci zapewniają, iż XZ – 1 w pełni dorównuje standardowi lustrzanek . Aparatem bez problemu można wykonać wyraźne zdjęcia pomimo słabego oświetlenia. Wśród funkcji zaawansowanych wyróżnia się – duży i czuły sensor CCD, szybki procesor obrazu TrupePic V oraz jasny obiektyw 1:1.8-2.5 i.ZUIKO DIGITAL. Olympus XZ – 1 to pierwszy aparat wśród kompaktów, który wyposażono w obiektyw ZUIKO czyli zaawansowaną optykę dostępną wcześniej jedynie w lustrzankach. Aparat jest zgodny z urządzeniami zewnętrznymi takimi jak: lampa błyskowa, elektroniczny celownik czy zewnętrzny mikrofon stereofoniczny. Olympus umożliwia fotografowanie dobrych zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych dzięki szerokiemu zakresowi ISO aż do 6400. Zdjęcia zapisywane są na karcie pamięci SD która jest kompatybilna z SDHC oraz SDXC. Każdy z użytkowników XZ – 1 będzie zachwycony z jakości obrazu zarówno filmów HD jak i zdjęć, które wychodzą wyraziste za sprawą połączenia obiektywu Olympus oraz dużego sensora (CCD 1/1.63) i procesora. Dzięki jasnemu obiektywowi będącemu 4 – krotnym zoomem optycznym aparat zapewnia niezakłóconą transmisję światła przy zredukowanym poziomie efektów poświaty. Aparat posiada 3 calowy wyświetlacz OLED (610, 000 punków) który dodatkowo wzbogacono kontrastem, jasnością oraz zachowaniem szerokiego kąta dobrego widzenia. Nowością w Olympusie XZ – 1 jest funkcja zmniejszania głębi ostrości zdjęć co pozwala uchwycić wyróżniający się ostry obiekt na pierwszym planie w stosunku do miękko rozmytego tła. Użytkownik, który ma ochotę oddać się wszelakim artystycznym impulsom będzie mógł to śmiało czynić. Aparat umożliwia wprowadzanie własnych ustawień. W trybie RAW znajdują się specjalne funkcje, poza tym istniej wiele różnych formatów kadru oraz sześć specjalnych filtrów artystycznych, którymi można posłużyć się przy okazji filmowania HD.