Fujifilm FinePix HS20 EXR aparat o nowych standardach funkcjonalności i jakości działania

Fujifilm FinePix HS20 EXR aparat o nowych standardach funkcjonalności i jakości działania Fujifilm FinePix HS20 EXR to aparat, który w swojej klasie aparatów cyfrowych śmiało wytycza nowe standardy funkcjonalności oraz jakości działania. Jeżeli oczekujesz specyfikacji oraz jakości obrazu lustrzanki to Fujifilm FinePix HS20 EXR jest stworzony dla Ciebie. Ten wszechstronny aparat posiadający sensor EXR CMOS o rozdzielczości 16 megapikseli zajął miejsce wielokrotnie nagradzanego modelu FinePix HS 10. W modelu tym mamy do czynienia z obiektywem posiadającym potężny bo aż 30 – krotny zoom o ogniskowej 24 – 720 mm (ekwiwalent dla filmu 35 mm). W aparacie zastosowano inteligentny sensor oraz elektroniczny celownik (EVF). Zbliżając do oka celownik – sensor przełącza obraz na elektroniczny celownik natomiast oddalając aparat od oka automatycznie na LCD ( 3 calowy) pojawia się obraz. Potrójna stabilizacja obrazu a zatem połączenie wysokich czułości ISO, mechanicznej stabilizacji sensora CMOS oraz zaawansowanej cyfrowej stabilizacji pełni funkcję zabezpieczania przed zrobieniem zdjęć nieostrych bądź poruszonych. Funkcja ta okazuje się bardzo przydatna kiedy używamy najdłuższego zoomu bądź robimy zdjęcia w trudnych warunkach oświetleniowych. Poza tym Fujifilm FinePix HS20 EXR posiada funkcję śledzącego autofocusa oraz funkcję zdjęć seryjnych z mechanicznym wyzwalaniem migawki (11 kadrów/s, do 8 zdjęć nawet przy maksymalnej rozdzielczości fotografii 16 megapikseli). Za sprawą tych funkcji fotograf ma możliwość uchwycenia dynamicznych akcji. Aparat dzięki funkcji trybu filmowania pozwala na robienie nagrań w jakości Full HD (1080p/30fps) jednocześnie z rejestrowaniem stereofonicznego dźwięku. Poza tym w modelu Fujifilm FinePix HS20 EXR zastosowano wyjście mini HDMI dzięki czemu użytkownik w łatwy sposób odtworzy w wysokiej rozdzielczości swoją twórczość w telewizorach Full HD. Jeżeli użyjemy funkcji filmowania z super wysoką prędkością rejestrowania kadrów to będziemy mogli „zamrozić akcję” oraz zapis filmów z częstotliwością do 320kl/s.

Sony SLT-A35 amatorski model lustrzanki

Sony SLT-A35 amatorski model lustrzanki Aparat Sony SLT-A35, następca modelu A33 to lustrzanka dedykowana amatorom fotografowania. Należy on do przedstawicieli aparatów z grupy z nieruchomym, półprzepuszczalnym lustrem, dzięki czemu użytkownik ma możliwość robienia fotografii bez efektu black out. Rejestracja obrazu odbywa się za pomocą sensora Exmor HD. Matryca typu APS-C zawiera 16,5 megapikseli. Czułość zakresu matrycy wynosi ISO 100 do ISO 12800 co umożliwia robienie zdjęć w trudnych warunkach. Matryca aż do ISO 800 nie pokazuje żadnego wyraźnego szumu, jest on nawet całkowicie akceptowalny przy ISO 1600. Poza tym w aparacie znajdziemy system usuwania zanieczyszczeń oraz filtr antystatyczny. W A35 użytkownik ma do czynienia z wizjerem elektronicznym, który cechuje duża rozdzielczość bo aż 1,4 pikseli punktów. Obraz w wizjerze jest płynny i klarowny, niestety wyraźny szum pojawia się już przy słabszych warunkach oświetleniowych. Nie jest on jednak przeszkodą w robieniu zdjęć. Za cechę profesjonalnego sprzętu należy uznać fakt, iż w wizjerze A35 widzimy 100% kadru. Filmowanie tym aparatem to czysta przyjemność. W celu rozpoczęcia nagrywania obrazu wystarczy, że użytkownik wciśnie przycisk „MOVIE”. Zapis dokonywany jest w rozdzielczości Full HD za pomocą kodeka AVCHD zaś w niższych (1440x VGA) koduje w formacie MP4. Ekran daje szczegółowe obrazy oraz dobrze sprawdza się podczas kadrowania zdjęć i filmów – wszystko za sprawą jego 3calowej konstrukcji i wysokiej rozdzielczości 920 tysięcy punktów. Autofocus posiada 15 pól z 3 krzyżowymi, nastawienie ostrości zajmuje poniżej sekundy. Pracę aparatu określa się jako bardzo szybką, gdyż jest gotowy do pracy zaraz po włączeniu. Pomiar światła odbywa się za pomocą trzech metod: wielopunktowy, centralnie ważony oraz punktowy. Działanie ich ocenia się jako prawidłowe bez tendencji do niedoświetlana czy też prześwietlania kadru. Budowa Sony A35 jest podobna do tej, którą posiada poprzednik czyli A33. Ergonomię ocenia się generalnie jako poprawną.

Nikon D4 – najwyższej klasy reporterska lustrzanka małoobrazkowa

Nikon D4 – najwyższej klasy reporterska lustrzanka małoobrazkowa Nikon D4 to najświeższe dziecko japońskiego producenta. Miłośnik takiego sprzętu będzie miał do czynienia z nową, pełnoklatkową matrycą CMOS o rozdzielczości 16 – megapikseli, której rezultaty pracy analizuje procesor EXPEED III. Matryca pracuje w zakresie ISO 50 – 204 800. Aparat daje możliwość robienia zdjęci seryjnych z prędkością 11kl/s. Model ten jest prekursorem jeśli idzie o zerwanie tradycyjnego, kanciastego oraz dominującego na górnej ściance pryzmatu pentagonalnego. Otóż linia Nikona D4 została wygładzona a pryzmat wpuszczono mocniej do środka korpusu. Zmiana nie duża a zaleta solidna. jak sugerują producenci użytkownikowi będzie ciężej zawadzić gdyż body jest bardziej zwarte oraz niższe. W Nikonie D4 zastosowano nowy typ kart pamięci a mianowicie XQD, oprócz tego model ten wyposażony jest w standardowy dla tej klasy sprzętu port kart Compact Flash. Wizjer w tym modelu aparatu pozostaje bez zmian jest duży i wyraźny, jego powiększenie wynosi 0,7x a pokrycie 100% kadru. Sensor RGB natomiast, który odpowiada za naświetlenie klatki jest nowy i zbiera informację z 91 000 punktów, dzięki czemu użytkownik pomimo trudnych warunków będzie sobie świetnie radzić. Autofokus w D4 jest ulepszony gdyż zastosowano w tym celu przeprojektowany czujnik. Do ciekawych funkcji zalicza się przełączanie pojedynczego pola autofokusa razem ze zmianą pozycji aparatu. Wielu użytkowników ucieszy również poprawiona opcja filmowania. Będą oni mogli skorzystać z trybu Full HD (30p, 25p, 24p – do wyboru). Do ciekawych funkcji zalicza się możliwość nagrywania w jakości Full HD w formacie FX, DX i w wycinku 1:1 co daje mnożnik 2,7x. Poza tym cieszy fakt, iż ergonomia Nikona D4 jest bardzo dobra otóż aparat ma dobrze zaprojektowany grip. Użytkownik dziki ulepszonemu profilowi może zapewne zahaczyć środkowy palec a dodana podpórka pod kciuk sprawia że chwyt staje się bardzo wygodny.

Nikon 1 J1 poręczny aparat kompaktowy z wymienną optyką

Nikon 1 J1 poręczny aparat kompaktowy z wymienną optyką Nikon 1 J1 to inteligentne urządzenie dla osób zabieganych, poszukujących małego ale szybkiego aparatu, który pozwoli uchwycić im ulotne sytuacje. W aparacie zastosowano matrycę CMOS w formacie CX o rozdzielczości 10,1 mln pikseli. Producenci zapewniają, iż matryca charakteryzuje się wydajnością niezbędną do rejestrowania wyjątkowych zdjęć. Autofocus w Nikonie 1 J1 gwarantuje użytkownikowi szybkie ustawienie ostrości. Jego tryb zmienia się natychmiast w zależności od obiektu jaki zostanie wybrany, jeżeli jest on jasny bądź porusza się to wybrany zostaje tryb z detekcją fazową, natomiast jeżeli obiekt jest nieruchomy bądź słabo oświetlony to wybrany zostaje tryb z detekcją kontrastu. Mechanizm przetwarzania obrazu EXPEED 3 wyposażono w dwa wydajne mechanizmy dzięki którym możliwe jest przetwarzanie obrazów z szybkością 600 mln pikseli na sekundę. Użytkownik będzie zadowolony z efektywnej redukcji szumów i będzie miał dostęp do ciekawych trybów fotografowania. Jeżeli użyjemy pełnej rozdzielczości do robienia zdjęć – będziemy mogli je pstrykać z szybkością 60kl/s natomiast w celu zrobienia fotografii np. dziecku, aparat automatycznie może je śledzić i rejestrować zdjęcia w pełnej rozdzielczości z szybkością 10kl/s. Użytkownik Nikona 1 J1 na pewno doceni funkcji ę – Inteligentnego wybierania zdjęć. Dzięki niej przed i po zwolnieniu migawki aparat zapisuje 20 wysokiej jakości fotografii z czego zapisuje 5 najlepszych dając użytkownikowi możliwość wyboru tego jedynego ujęcia. Za sprawą intuicyjnej obsługi bez problemu skorzystamy z przejrzystego menu, wbudowanej lampy błyskowej czy minimalnej liczby przycisków. Jeżeli korzystamy z trybu automatyki programowej nie musimy się niczym martwić, gdyż funkcja automatycznego wybierania trybów zadba o najlepsze ustawienia. Nikon1 J1 cechuje minimalistyczny wygląd w wielu wersjach kolorystycznych. Monitor posiada 3 cale oraz rozdzielczość w wysokości 460 tys. Punktów. Posiadacz tego aparatu zyskuje możliwość rozbudowy za sprawą wymiennych obiektywów 1 NIKKOR.

Nikon D300S lustrzanka dla profesjonalistów i amatorów

Nikon D300S lustrzanka dla profesjonalistów i amatorów Nikon D300S to najbardziej zaawansowana lustrzanka tej firmy z matrycą APS – C w związku z czym budzi zainteresowanie zarówno zawodowców jak i znających tematykę amatorów. Jest to aparat, który bardzo szybko robi dobre wrażenie. Jego zwarty i solidny korpus wykonany ze stopów magnezu pokrywa przyjemna dla dłoni faktura. Grip chroni antypoślizgowa guma, jest zatem wygodny w trzymaniu tym bardziej, że umieszczono także wpustkę na trzy palce. Ergonomia oceniana jest na bardzo dobrą. Nikon D300S znajdujemy bagnet typu F, który obsługuje napęd autofokusa obiektywów bez silnika napędzającego ten system. Bagnet cechuje się dobrym oznaczeniem oraz tym, że nie sprawia użytkownikowi żadnych problemów w trakcie zmiany obiektywu. Aparat posiada 12,3 megapikselową matrycę o wymiarach 23, 6 x 15, 8 mm (format DX), którą dostosowano do podglądu na żywo oraz nagrywania filmów. Posiada ona automatyczny system czyszczenia. Czułość w D300S można zastosować od ISO 200 do ISO 3200, użytkownik może również korzystać z rozszerzonych czułości ISO 100 i ISO 6400. Wizjer oferuje 100% krycia pola widzenia aparatu co zalicza D300S do ekskluzywnej grupy lustrzanek. Obraz jaki widzi użytkownik w wizjerze jest jasny, duży i klarowny. Możliwy jest także podgląd na żywo Live View. Monitor LCD w aparacie ma 3 cale i rozdzielczość 920 tys. punków w wyniku czego widać wiele szczegółów. Lampa błyskowa cechuje się liczbą przewodnią 17 dla ISO 200 i 12 dla ISO 100. Pomimo tego, iż nie są to zbyt duże wartości to jednak możliwe jest doświetlenie większości scen. Szybkość aparatu jest imponująca – zaraz po włączeniu jest gotowy do pracy. Zdjęcia seryjne według zapewnień producenta można wykonywać z prędkością 7kl/s i nie jest potrzebne do tego dodatkowe zasilanie w postaci pionowego gripu MB – D10. Użytkownik może nagrywać filmy w najwyższej jakości 1280 x 720 pikseli z prędkością 24kl/s korzystając jednocześnie z pomiaru ostrości opartego na zasadzie detekcji kontrastu.