Samsung MV800 elegancki kompakt z uchylnym ekranem LCD

Samsung MV800 to aparat z serii kompaktowych kierowany do osób które lubią łączyć aspekty wizualne z praktycznymi. W modelu tym od razu widać znakomite wykończenia i dużo metalowych elementów. Jego niska waga i nieduże gabaryty świetnie komponują się z wieczorową kreacją więc można by rzec, iż jest to aparat elegancki. Do wyboru mamy trzy kolory: czarny, czerwony bądź biały. Matryca w MV800 to typ CCD o rozmiarze 1/2, 3 cala, o rozdzielczości 16 megapikseli. Czułości występują w zakresie ISO 80 do 3.200 zaś cyfrowa migawka pracuje w zakresie od 1/2.000 do 8 sekund. Jak się okazuje zakłócenia obrazu nie są widoczne aż do pułapu ISO 400. Jeżeli chcemy pracować przy ISO 800 i wyższych poziomach to należy się nastawić na fakt, iż nawet po redukcji wielkości obrazu szum będzie widoczny. Aparat nie uchodzi ani za turystyczny ani za profesjonalny sprzęt do fotografowania dlatego też zastosowano w nim optykę o niedużym zakresie ogniskowym (5-krotne zbliżenie) znanej marki Schneider-Kreuznach. Światło siła szkła prezentuje się również przeciętnie – na początku jest f/3,3 na koniec zaś f/5,9. Pomimo tego, że parametry optyki nie należą do specjalnie wygórowanych to określa się je jako przyzwoite osiągi. W niemal całym zakresie ogniskowych jest zachowana ostrość. Wyświetlacz LCD o przekątnej 3 i rozdzielczości 288 tyś punktów umożliwia robienie zdjęć także sobie co jest jednym ze znaków rozpoznawczych tych aparatów. Za pomocą specjalnego zawiasu umocowanego w górnej części aparatu użytkownik może uchylić ekran do 180 stopni w pozycji góra – dół. Jeżeli użytkownik będzie chciał kadrować zdjęcia to musi posłużyć się w tym celu wyświetlaczem LCD gdyż MV800 nie posiada odrębnego wizjera elektronicznego. Aparat cechuje przyzwoita prędkość działania – gotowość do pracy zgłasza w ciągu sekundy od momentu naciśnięcia przycisku ON/OFF. Oprogramowanie zainstalowane w urządzeniu cechuje świetna optymalizacja gdyż poruszanie się między ekranami ustawień następuje płynnie i błyskawicznie.

Samsung WB700 kompakt o imponującym zoomie

Samsung WB700 to aparat, który charakteryzuje bardzo prosty design o zwartej konstrukcji bez przesadnej miniaturyzacji. Aparat jest wyposażony w prosty oraz intuicyjny interfejs w związku z czym przyciski są dobrze i jednoznacznie opisane i nie jest ich dużo. Matryca jaka znajduje się w tym modelu jest podobna do matryc z niższych modeli, mamy zatem do czynienia z typem CCD (rozmiar 1/2,33 cala). W WB700 mamy jednak podwyższoną do rozdzielczości 14 megapikseli. W aparacie obsługiwane się czułości z zakresu od ISO 80 do ISO 3.200. Jak pokazuje praktyka z wyższych wartości należy korzystać gdy musimy zrobić dane zdjęcie. Jeśli chodzi o czasy naświetlania to cyfrowa migawka WB700 oferuje wąski ich wachlarz co jest uzasadnione od praktycznej strony. Użytkownik rzadko kiedy schodzi poniżej 1/2000 sekundy. W aparacie zastosowano optykę marki Schneider – Kreuznach Varioplan, która daje użytkownikowi potężne jak na kompakt 18-krotne przybliżenie. Obiektyw natomiast cechuje bardzo szeroki kąt (ogniskowa zaczyna się od 24mm) oraz dobra dolna wartość światłosiły. Wyświetlacz typu TFT jest ciekłokrystaliczny, ma 3 cale i 230.000 punktów rozdzielczości. Poza tym aparat nie posiada żadnych dodatkowych usprawnień ani elektronicznego wizjera. Użytkownika na pewno ucieszy fakt, że ma do dyspozycji pokaźną gamę filtrów artystycznych takich jak: miniatura, winieta, obiektyw miękkorysujący, starty film 1, stary film 2, kropki półtonowe, szkic, rybie oko, filtr polaryzacyjny, klasyczny, retro, negatyw. Poza tym posiadacz WB700 będzie mógł nagrywać filmy w standardzie HD (1.280 x 720 pikseli) z szybkością 30 bądź 15 klatek na sekundę. Jeżeli zachodzi potrzeba użytkownik może zmniejszyć rozdzielczość do VGA bądź QVGA. Aparat rejestruje przy tym oczywiście dźwięk stereo (format AAC). Kompakt WB700 po włączeniu potrzebuje niespełna sekundy aby być w pełnej gotowości do pracy. Do zestawu dołączono: baterię litowo – jonową SLB-11A, ładowarkę razem z kablem CB20005A, pasek oraz kabel audio/video.

Olympus XZ – 1 designerski aparat kompaktowy

Olympus XZ – 1 designerski aparat kompaktowy Olympus XZ – 1 to aparat, który zadowoli osoby chcące użytkować kieszonkowy kompakt o przyjemnym dla zmysłu designie. Producenci zapewniają, iż XZ – 1 w pełni dorównuje standardowi lustrzanek . Aparatem bez problemu można wykonać wyraźne zdjęcia pomimo słabego oświetlenia. Wśród funkcji zaawansowanych wyróżnia się – duży i czuły sensor CCD, szybki procesor obrazu TrupePic V oraz jasny obiektyw 1:1.8-2.5 i.ZUIKO DIGITAL. Olympus XZ – 1 to pierwszy aparat wśród kompaktów, który wyposażono w obiektyw ZUIKO czyli zaawansowaną optykę dostępną wcześniej jedynie w lustrzankach. Aparat jest zgodny z urządzeniami zewnętrznymi takimi jak: lampa błyskowa, elektroniczny celownik czy zewnętrzny mikrofon stereofoniczny. Olympus umożliwia fotografowanie dobrych zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych dzięki szerokiemu zakresowi ISO aż do 6400. Zdjęcia zapisywane są na karcie pamięci SD która jest kompatybilna z SDHC oraz SDXC. Każdy z użytkowników XZ – 1 będzie zachwycony z jakości obrazu zarówno filmów HD jak i zdjęć, które wychodzą wyraziste za sprawą połączenia obiektywu Olympus oraz dużego sensora (CCD 1/1.63) i procesora. Dzięki jasnemu obiektywowi będącemu 4 – krotnym zoomem optycznym aparat zapewnia niezakłóconą transmisję światła przy zredukowanym poziomie efektów poświaty. Aparat posiada 3 calowy wyświetlacz OLED (610, 000 punków) który dodatkowo wzbogacono kontrastem, jasnością oraz zachowaniem szerokiego kąta dobrego widzenia. Nowością w Olympusie XZ – 1 jest funkcja zmniejszania głębi ostrości zdjęć co pozwala uchwycić wyróżniający się ostry obiekt na pierwszym planie w stosunku do miękko rozmytego tła. Użytkownik, który ma ochotę oddać się wszelakim artystycznym impulsom będzie mógł to śmiało czynić. Aparat umożliwia wprowadzanie własnych ustawień. W trybie RAW znajdują się specjalne funkcje, poza tym istniej wiele różnych formatów kadru oraz sześć specjalnych filtrów artystycznych, którymi można posłużyć się przy okazji filmowania HD.